Olumlu Ebeveynlik

Merhaba Sevgili Anne ve Babalar,

Sizinle olumlu ebeveynlik konusu üzerinde konuşacağız. Olumlu ebeveynlik nedir? Bu kavramı daha önce duydunuz mu? Çocuğa katkısı nedir?

İlk sorudan başlayalım mı? Nedir olumlu ebeveynlik?

Olumlu ebeveynlik, çocuğu yetiştirmede çocuğun üstün yararını gözeten ebeveynlik tarzı olarak tanımlanır. Bu ebeveynlik tarzında, çocuğun sağlığı, gelişimi ve psikolojisi desteklenir, çocuk gelişip güçlenir, kişiliğini oluşturur.

Bu ebeveynlik, çocukta kendine güven ve irade gelişimine aracılık eden etkili bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımın temeli sevgi, şefkat ve sıcaklık içermesi, çocuğun bakımı ve korunması için gerekli eylemlerin gerçekleştirilmesi ve aynı zamanda olumlu disiplin yöntemleri kullanarak çocuğa sınırların öğretilmesidir.

Çocuğa katkısı nedir?

👍 Olumlu ebeveynlik yöntemleriyle yetiştirilen çocuklar kendilerine saygıyla yaklaşıldığını görürler ve kendilerini değerli hissederler. Onlar da ebeveynlerine karşı korku değil saygı hissederler.

👍 Yoğun olumsuz duygular yaşadıkları sırada onlara bağırıp çağırmak yerine olumlu şekilde yaklaşan bir ebeveynin varlığı çocukların duygularını düzenlemelerini kolaylaştırır. Ayrıca ebeveynin davranışını da modellemelerine yol açar.

👍  Olumlu ebeveynlik yöntemlerini kullanan ebeveynlerin davranışları çocukların kendi kapasitelerini anlamalarını ve özgüvenlerinin gelişmesini sağlar.

👍 Çocukların ailenin bir parçası olarak evdeki işlere katkı vermeleri; becerilerinin gelişmesini sağlarken, bir yandan da kendilerini sürecin önemli ve gereksinim duyulan bir parçası olarak görmelerine neden olur.

👍 Bir sıkıntıları ya da üzüntüleri olduğunda ebeveynleriyle konuşan ve gerçekten dinlenildiğini hisseden çocuklarda; olumsuz duygular etkisini daha kolay yitirir. Çocuk ebeveyni ile yakınlaşır ve empati geliştirir.
👍 Davranışlarından sorumlu olmayı öğrenmek ve sonucunu yaşamak; çocuğun mantık ve muhakeme yeteneklerini geliştirir.

Başka bir yazıda, başka bir kavramla görüşmek üzere…

Prof. Dr. Figen Şahin Dağlı