Yeşim Güra

1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans, 1991 yılında da TEV bursu ile okuduğu Indiana Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamladı. İş yaşamına 1991 yılında Procter & Gamble A.Ş.’de Finansal Analist olarak adım atan Yeşim Güra, aynı şirkette Satış Finans, Finans Grup Müdürlüğü ve 1995-1999 yılları arasında P&G-Eczacıbaşı ortaklığı Sanipak A.Ş.’de önemli sorumluluklar üstlendikten sonra, 1999 – 2004 tarihleri arasında P&G Tüketim’de Kurumsal Finansman ve Finansal Analiz – Bütçe Planlama Direktörlüğü görevlerini yürütmüştür. 2004-2017 yılları arasında Danone Hayat İçecek ve Gıda Sanayi A.Ş.’de üst düzey pozisyonlarda çalışan Yeşim Güra, Finans Direktörlüğü rolünü takiben İş Birimi Direktörlüğü, 2009 yılından itibaren de 8 yıl boyunca Danone Hayat İçecek ve Gıda Sanayi A.Ş.’nin Genel Müdürlüğünü yapmıştır. Yeşim Güra, daha sonra da sırasıyla Altıparmak Gıda A.Ş. Genel Müdürü ve Draeger Medikal ve Korunma Teknolojileri Genel Müdürü olarak çalışmıştır.

Mayıs 2020 tarihinden beri Bağımsız Uluslararası Danışmanlık yapan Yeşim Güra, halen Avrupa Inovasyon Konseyi kapsamında İş Koçluğu, Avrupa İmar Kalkınma Bankası Kurumsal Büyüme Programında Uluslararası Danışman, Stratejik ve Organizasyonel Dönüşüm Danışmanlığı ve Yönetici koçluğu yapmaktadır.
Yeşim Güra Gestalt Koçluk programını Haziran 2017’de tamamlamış ve ICF akredite koçluk sertifikası almıştır. Ayrıca IU Kelley School of Business Global Dekan Konseyi Üyesi, Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Üyesi ve Sürdürülebilirlik Kurulu Üyesi, Yönetim Kurulu Üyeleri Derneği ve Uluslararası Kadın Forumu Yönetim Kurulu Üyesidir. EBRD bünyesinde ve farklı platformlarda kadın girişimcilere ve öğrencilere mentorluk yapmaktadır. Evli ve iki yetişkin çocuğu (23 ve 20 yaşında) vardır.
İngilizce ve Fransizca bilmektedir.