Prof. Dr. Figen Şahin Dağlı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1989 yılında mezun oldu, 1994’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisasını tamamladı. Öğretim görevlisi olarak 1999 yılında çalışmaya başladığı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Sosyal Pediatri Bilim Dalı’nda 2017 yılına kadar görev yaptı. Halen İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi ve Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakülteleri’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapmakta, ayrıca Pendik Medical Park Hastanesi’nde çalışmaktadır.

Gazi Üniversitesi’nde 2005 yılında kurulmuş olan “Tıpta İletişim Becerileri” kurulunda aktif görev almış olup halen İstanbul’da ders verdiği Tıp Fakültelerinde de “Tıpta İletişim Becerileri” dersleri vermektedir. Türkiye’nin ilk “Üniversite Temelli Çocuk Koruma Merkezi” olan Gazi Üniversitesi Çocuk Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurucularındandır.

Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği 2005-2010 dönem başkanı olup halen bu derneğin yönetim kurulu üyesidir. 2014 yılında “International Society for Prevention of Child Abuse and Neglect” (Uluslararası Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği) Yönetim Kuruluna seçilmiş, 2020 yılına kadar bu derneğin Eğitim komitesi Başkanı olarak görev almıştır.

Çocuk sağlığı, çocuk istismarının ve ihmalinin önlenmesi ve aile eğitimleri ile ilgili yürütülen çeşitli projelerde görev almış ve danışmanlık yapmıştır. Son yıllarda “Olumlu ebeveynlik” alınına yoğunlaşmış olup Uluslararası bir kuruluş olan “Mellow Parenting “ programlarının eğiticilerinden biri olmaya hak kazanmıştır. Halen bu programların Türkiye’de yaygınlaştırılması için çalışmalar yapmakta, kendi danışmanlık merkezinde de anne-babalar için olumlu ebeveynlik eğitimleri ve bireysel danışmanlık hizmeti vermektedir.